Lotus News

Tak nám IBM po nějaké době (prý to dělají pravidelně nepravidelně každé čtvrtletí, pokud jsem poslouchal správně) připravila akci s názvem Lotus News, na které seznamují s novinkami, které se u nich vylíhly. Nyní to bylo navíc zpestřené proběhlou Lotuspherou, takže novinek byla spousta a člověk konečně dostal trochu ponětí co znamenají ty věci o kterých četl a jak by to vlastně mohlo vypadat.

Co jsme se tedy ve zkratce dozvěděli:

  • Lotus Notes 8 byly časopisem Computerworld vyhlášeny podnikovým produktem roku 2007
  • T-Mobile přemýšlí o uvedení iPhone ve své nabídce
  • Lotus Symphony už je skoro česky, uvedení je skoro za dveřmi
  • Lotus Quickr Personal se nám přejmenoval na Lotus Quickr Entry (což asi nikoho moc nezajímá, protože to ještě nikdo nikde nikdy neviděl)
  • Websphere Portal Accelerators je v podstatě portál s předpřipravenými aplikacemi, které se lidem mohou hodit. Verzí je několik, podle toho co kdo potřebuje
  • Lotus Connections 2.0 by měly být v půli roku a dokonce by záhy měly být i česky. Nasazovat se to musí už s nějakými daty uvnitř, Petr Kunc to vtipně přirovnal k párty, která začíná – jak tam nikdo není tak tam nikdo nejde, když přijde víc lidí najednou tak to hned začne. A všichni dohromady radí to nepodceňovat, potenciál vidí u firem s více pobočkami a větším počtem lidí (což je pro ně už firma o 50 lidech)

A podrobněji o dalších věcech. Lotus Notes 8.0.1 by mohly vyjít v půli února (nebo března? nějak to zamotali), do 15. 6. by 8.0.1 měly být česky a do konce roku by mohly být 8.5. 8.0.1 bude podporovat Ubuntu (nejspíše jenom na klientské straně, nicméně dozvěděli jsme se, že Domino bez problémů běží třeba na CentOSu, pro které není certifikované), 8.5 budou pro změnu podporovat MacOS (beta už je venku). Nápověda se pomalu ale jistě přesouvá do podoby Information Centra (stejně jako ve Websphere) na webu, bohužel zatím nejde stáhnout pro off-line provoz. Výhodou oproti help databázi je výrazně častější aktualizace.

V 8.0.1 je spousta novinek – DWA je kompletně přepsáno a nyní je poštovní šablona společná s normálním emailem (super je, že obě vypadají takřka stejně), k dispozici je i DWA Lite (což už podle mělo bylo někdy od 6.5.x, ale nikdy viditelně pro uživatele). Je zde nová komprese dokumentů (úspora 14 – 70% bez ztráty výkonu serveru, naopak by měl být výkon navýšen), podpora 64bit na Windows a podpora Windows 2008, možnost přímého poslání dokumentů ze Symphony (někteří říkají konečně), možnost dvou časových zón v kalendáři, podpora Citrixu a Traveler přímo v ceně.

Novinka jsou také MyWidgets (či jak tomu říkají), které podporují Google Gadgets, politikami lze určit, které se povolí a které zakážou, nainstalovat by je mělo jít jak politikami tak posláním emailem. Celé to vypadá hodně pěkně, akorát začínám přemýšlet k čemu nám pak bude portál, protože tohle to dokáže hezky nahradit. Pokud se to spojí s Livetextem (další novinka), tak Widgety navíc budou reagovat na text v aktuálním dokumentu. Psát se budou v Javě, tak snad konečně důvod se ji naučit (to přeci musí umožnit psát i v LotusScriptu, kdo se ty nové věci má učit ;-))

Traveler je add-on na serveru (pouze Win platforma jak na serveru tak na klientech), push technologie pro okamžité doručení emailů (a nejen jich) na mobilní zařízení. Zatím není podpora šifrovaných dokumentů, ale zase je pěkné, že to stačí nainstalovat na jeden server a ten si sám sáhne na servery, na kterých jsou umístěny poštovní schránky. Otázkou je co to udělá s výkony serverů, protože asi pořád bude muset být otevřené spojení aby se kontrolovaly nové dokumenty. Pro vytočení VPN do firmy je přímá podpora Lotus Mobile Connect, podpora jiných VPN řešení je otázkou.

Atlasu jsem už psal a když jsem to teď viděl tak jsem naprosto nadšen a současně zklamán, že se to dá koupit jenom jako služba od IBM. Nástroj, který projde emaily, záznamy o Sametime komunikaci a spoustu dalších zdrojů a z toho stvoří mapu společnosti, je prostě super. Vy pak zadáte jenom jméno a on vám najde, jak se s tím člověkem nejsnadněji seznámit, koho máte kontaktovat vy, koho má kontaktovat ten další a tak dále a dále až k požadované osobě. To celé včetně návrhu alternativních cest při kterých respektuje nejenom komunikaci mezi lidmi ale i jejich organizační zařazení a další věci. Dalším možným náhledem je mapa lidí kolem vás, která vás ukáže s kým jste si nejbližší a nejčastěji s ním komunikujete. Zajímavé je, že Petr Kunc ve svém profesním okolí nemá žádnou ženskou 🙂 Pak to ještě přináší informaci kolik lidí znáte přímo, kolik díky vaším známým a kolik díky známým vašich známých a u každého člověka navíc vidíte, kolik lidí vám přináší právě on (aneb jak moc vám bude chybět) a z kterých oblastí ty lidi zná.

Lotus Protector aneb antivir a antispam od IBM. Tak tohle bylo dost zklamání, celé to vzniklo akvizicí společnosti ISS, která se tím dlouze zabývala a má skvělé reference. Jedná se o HW řešení, které má 98% úspěšnost pro ochranu proti spamu a k tomu se dá dokoupit antivirové řešení od Sophosu, které má zase 93% úspěšnost proti zero day útokům. Samozřejmostí nějaké filtrování URL v emailech a podobně, ale celé to je (snad) jenom na SMTP protokol. Zatím je to jenom vize, ale v podstatě to půjde použít jako běžné HW antivirové/antispamové řešení, které by snad mohlo mít administraci přímo z Lotus Administrátora. Akorát cena, která začíná (předběžně) na 10 000€ je trochu smrtící.

Poslední přednáška byla od BlackBerry, kteří shánějí partnery ve velkém a mají pro ně super programy. Z té jenom pár čísel – v Evropě je 62 milionů uživatelů Lotus Notes (zdroj IBM), 29% z nich je mobilních. Průměrná velikost implementace Lotus Domino je o 20% větší než MS Exchange (zdroj RIM, platí pro region EMEA).

Hodnocení celé akce jedním slovem – super. Nějak si nepamatuji, že bych z téhle akce kdy odcházel s tolika novými informacemi a nabitý znalostmi. Pánové, ještě jednou díky.

1 komentář

Leave a Reply