Do desíti – s Tomášem Hanusem

Tomáš Hanus Tomáš Hanus přibyl do Lotus komunity relativně nedávno, ale zapojil se s vervou – spustil vlastní blog a věnuje se zejména podpoře a vývoji nad produkty Domino a Quickr ve společnosti KAISER DATA.

Jak jsi přišel na nápad věnovat se Lotus technologiím?

V předešlém zaměstnání jsem pracoval s produkty Microsoft. Jednalo se o mezinárodní společnost, která prodává počítače od malých notebooků po velké výkonné servery. Nicméně s prací jsem nebyl spokojen a hledal jsem náhradu. Pomýšlel jsem na dálkové studium a tak jsem hledal něco, co by mě vyhovovalo i v tomto směru. Narazil jsem na firmu KAISER DATA, která pro mě byla ideální. V tu chvíli jsem se začal zajímat o Lotus Notes. Myšlenka pracovat s produkty IBM se mi líbila i proto, že bych Lotus Notes poznal lépe a mohl si pak případě vybrat, jakou technologií se budu zabývat.

Jaký byl ten start, je snadné najít informace, seznámit se se vším co to umožňuje, začít programovat a instalovat?

Myslím, že každá věc, která je pro člověka nová, je obtížná. Já to měl ulehčené v tom, že mě to poznávání bavilo. Ze začátku má člověk pocit, jak mu to poznávání jde, ale s postupem času je to čím dál tím obtížnější. Pak už to jsou také zkušenosti a praxe z řešených problémů u zákazníka.

Informace lze najít určitě kdekoli na internetu. Víceméně ale platí, že u „nových“ produktů je to rychlé, na pár kliknutí, v případě třeba starších verzích Lotus Notes člověk už musí vědět, kde hledat. Já osobně jsem s hledáním základních informací problém neměl. Někdy to trvalo déle, ale co jsem potřeboval, to jsem našel. Horší je to se seznámením celého produktu jako celku. Produkt je prodáván díky pár vyzvednutým funkcionalitám, ale vždy toho umí více. A to je najít zdlouhavé.

Po chvíli seznamování s Lotus Notes v podobě administrace jsem začal programovat. Vyvíjet se dá jak pro plného klienta Lotus Notes, tak pro web či mobilní zařízení. Do této chvíle jsem okusil vývoj pro klienta a pro web. Dříve jsem již měl zkušenosti s programováním, ale Lotus Notes je jiný. Svým způsobem lepší, hlavně rychlejší. Pro plného klienta se mi vyvíjí dobře. Chce to chvíli času, aby člověk věděl, jak programovat a pak to již jde. Programování pro web je něco jiného. To již je vývoj se vším všudy :). Ale i to mě baví. Co se týká instalace, nesetkal jsem se s problémy. Samotná instalace snad čehokoli od IBM je snadná. Člověk má vždy po ruce průvodce, pomocí kterého to prokliká.

Podle blogu to vypadá, že se hodně orientuješ na Quickr a WebSphere, dokážeš říci, proč by si to člověk měl pořídit?

WebSphere je kapitola sama. Je to portál, který dokáže obsloužit stovky uživatelů. Stejně tak jako Lotus Quickr je to webový pohled na backend systémy. Samozřejmě, že jak Quickr tak i WebSphere mají několik vlastních modulů, jak jej využít, ale je to vždy o jednom. Zpřístupnit informace všeho druhu nejlépe na jedné stránce a s nejvyšším možným zabezpečením.

Zejména díky dnešní rychlosti internetu si myslím, že zákazníků, kteří do toho půjdou, bude přibývat. Je to hlavně i z toho důvodu, že nároky na straně uživatele jsou minimální. Jediné, co je potřeba, je „podporovaný“ prohlížeč. Osobně si myslím, že zákazníci do budoucna budou upouštět od aplikací v LN a budou se snažit vše centralizovat na jedno místo. Třeba do Quickru. To je i smyslem Lotus Notes ne? Vždy vše na jednom místě.

Limitující je zde zatím ale cena, hlavně pro WebSphere, což je záležitost určená výhradně velkým firmám.

Vlastnost, která se ti na produktech Lotusu líbí nejvíc?

Bezpochyby replikace a přehlednost. Měl jsem tu čest s MS Exchangem a když bych ho měl porovnat s přehledností s Lotus Notes (admin), není co dodat.

V MS mě připadá vše chaotické. I já byl zvyklý na MS Outlook, ale s přechodem na Lotus Notes jsem neměl jakýkoli problém. Spíše jen spokojenost. Všichni tvrdí, že Lotus Notes neumí to co Exchange. Já se s tím nikdy nesetkal. Myslím, že pro hodně lidí je právě replikace ta věc, pro kterou si Lotus Notes cenní. A kdybych měl uvést ještě něco, tak je to bezpečnost.

A naopak, kterou věc bys zrušil, kdybys měl tu možnost?

Taková věc asi není. Ještě asi nevím o všem, ale zatím mne nic neotrávilo natolik, abych to chtěl rušit. Ale jelikož každodenně používám mailovou komunikaci, vadí mi kontrola pravopisu. Ve srovnání s textovými editory je to pohroma. Co se týká administrace a systému jako takového, mohla by být lépe chráněna pošta uživatelů v podobě antispamu a antiviru „vlastním“ řešením. Uvidíme, jak se „uchytí“ Lotus Protector.

Osmičky – na trhu jsou už relativně dlouho, česká verze 8.0.1 už je tu taky. Přecházejí už zákazníci nebo s tím nespěchají?

Máme pár zákazníků, kteří 8 vyzkoušeli. Osobně bych zatím s migrací počkal. Uživatelům se určitě vzhledem líbí pošta, ale do upgradu se nehrnou. V podvědomí většinou mají, že Lotus Notes 8 je inovace vzhledu než funkčnosti, což oželí. Ani o novinkách, co se týká možnosti vývoje kompozitních aplikací, moc netuší. I já se snažím používat Lotus Notes 8.

Suma sumárum – spokojenost. Někdy ovšem klient zlobí, pokud dělám několik věcí najednou, např. vývoj a administrace. Našel jsem i několik spolehlivých postupů jak 8 shodit.

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí? A pro co se ti lépe vyvíjí?

Všeobecně asi letí web, ale zákazníci většinou vyžadují vývoj pro klienta.

Sem tam se vyvíjí něco pro web, ale to jsou spíše vyjímky. Požadavek pro mobilní klienty jsem zatím nezaregistroval. U jednoho zákazníka jsem instaloval BES pro Blackberry handheld, tak uvidíme, jestli něco přijde.

Zatím to používají pouze pro poštu, kalendář a úkoly. Dřív nebo později bude situace taková, že budou všichni co nejvíce využívat možnosti webového rozhraní. V tom pomůže portál. Je tedy otázkou, jestli vyvíjet aplikace přístupné z webu nebo použít portál a potřebnou funkcionalitu dodělat.

Co ti při vývoji nejvíc vadí, co tě brzdí v rozletu?

Toto asi nebude plnohodnotná odpověď, neboť vývojem se zabývám chvíli.

Zatím jsem si nestačil všimnout něčeho, co by mi vadilo. Je pravdou, že některé věci by mohly jít udělat rychleji, ale to je tak v každém systému.

Když už bych se měl o něčem zmínit, tak to bude debugger a sjednocení vzhledu. Při vývoji aplikace prochází fázemi, kdy jeden sloupec je makový a druhý takový. Potom člověk stráví čas, kdy to musí sjednodit. Nebo když hledám nějakou chybu, potřebuji vědět, jestli jsou všechna pole na dokumentech stejného typu nebo jestli mají správné hodnoty, to ale zdržuje. Existuje ale řešení, které tyto „nedostatky“ eliminuje. Například Ytria.

Co se lidem na Lotus produktech líbí nejvíc?

Co člověk to názor. Hodně z nich vůbec netuší, s čím mají tu čest. Určitě je dost uživatelů, kteří si myslí, že je to jen poštovní klient. Proto jsou učarováni z možnosti vývoje aplikací na míru. Mobilní uživatelé zase chválí replikaci a možnost tak pracovat offline. Nová verze Lotus Notes 8 bude bodovat určitě dalšími věcmi, nejen vzhledem, např. widgety a kompozitními aplikacemi.

Na co mají naopak největší problém si zvyknout?

Zvykají si určitě v případě migrace z Microsoftu. Jsou na něco zvyklí a musí se naučit něco jiného. Všichni pracují s poštou a tak nejcitlivějším místem je pošta. Hodně lidí na Lotus Notes nadává, že to je jinak než byli zvyklí z Outlooku. Takže je to víceméně zvyknout si.


Jaké otázky byste položili vy? A koho byste se chtěli zeptat?

Upozornění pro personální agentury a personalisty: cílem rozhovorů není zviditelnit lidi pro jejich přetažení do jiné firmy, prosím respektujte tento fakt.

Leave a Reply